/2022-02-03/
Šiais metais žiema mus apdovanojo dideliu sniego kiekiu, o tai vienas iš pagrindinių vaikų žaidimų priemonių šaltuoju metų sezonu. Tai suteikia vaikams galimybę čiuožinėti slidėmis, rogutėmis ar čiuožynėmis, žaisti sniego karą ir daryti sniego angelus. Tačiau žiema atneša ne tik džiaugsmą, bet ir pavojus, bei vaikų traumas. Pagrindinės traumos žiemos metu:
- Lūžiai
- Nušalimai
- Sumušimai
- Nuskendimai
Norint linksmai ir smagiai leisti laiką su rogutėmis, reikėtų atsakingai pasirinkti čiuožinėjimui skirtą vietą bei inventorių. Rekomenduojama čiuožinėti vietose, kur nėra automobilių eismo, užšąlusių vandens telkinių. Nepamiršti dėvėti šalmą, nes galima atsitrenkti į kitą pramogautoją ar medį, esantį netoliese.
Jei lauke šalta ir pučia stiprus vėjas, svarbiausia šiltai ir patogiai apsirengti. Reiktų nešioti ausis dengiančią kepurę, ryšėti šaliką, mūvėti pirštines (geriausia – kumštines). Labai svarbu gerai apsaugoti tas vietas, kurios jau kažkada buvo nušalusios. Viršutinis drabužių sluoksnis turėtų būti neperpučiamas. Jei drabužiai sušlampa, juos būtina kuo greičiau pasikeisti, nes drėgni drabužiai labai greitai atšaldo kūną. Avalynė, kaip ir drabužiai, turi būti laisva ir jokiu būdu nespausti. Vaikams, kurie lanko darželius, patartina įdėti drabužėlių pakeitimui.
Sumažinti įvairių traumų riziką padeda paprasčiausias atsargumas. Jei tenka eiti slidžiu, nepabarstytu paviršiumi, svarbu neskubėti, judėti lėtai, mažais žingsneliais, net šiek tik sulenkus kojas, rankų nelaikyti kišenėse. Rankos padeda išlaikyti pusiausvyrą ir lemiamą akimirką gali apsaugoti nuo griuvimo.
Žiemą čiuožyklomis virtę šaligatviai, apledėję laiptai, nebarstyti keliai – visa tai smarkiai padidina traumų riziką, o žiemos pramogos lauke vaikams neretai baigiasi nemalonumais – įvairiomis traumomis. Žinoma, tai nereiškia, kad šaltuoju metų laiku būtina sėdėti namuose, tačiau atpažinti traumą ir mokėti suteikti pirmąją pagalbą yra pravartu.
Parengė VSS D. Grikšienė
/2021-06-03/
INFORMACIJA TĖVAMS DĖL VAIKO SVEIKATOS PAŽYMĖJIMO
Informuojame, kad vaikų sveikatą tėveliai turi patikrinti iki mokslo metų pradžios, kad nuo 2021 metų rugsėjo 16 dienos darželį lankantys visi vaikai privalo turėti galiojantį MOKINIO
SVEIKATOS PAŽYMĖJIMĄ forma E027-1 (elektroninė forma), kuris susideda iš dviejų dalių:
I dalis SVEIKATOS BŪKLĖS ĮVERTINIMAS
II dalis DANTŲ IR ŽANDIKAULIŲ BŪKLĖS ĮVERTINIMAS
Naujai pradėsiantys lankyti ikimokyklinę įstaigą vaikai privalo būti pasitikrinę sveikatą ir turėti elektroninį vaiko sveikatos pažymėjimą (forma E027-1) nuo pirmos lankymo dienos.
Nuo 2020 metų gegužės 1 dienos įsigaliojo Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-951 „Dėl elektroninės statistinės apskaitos formos Nr. E027-1 „Mokinio sveikatos pažymėjimas“ patvirtinimo“ nebeliko popierinės statistinės apskaitos formos Nr. 027-1/a „Vaiko sveikatos pažymėjimas“, todėl ,,Mokinio sveikatos pažymėjimai“ bus tik elektroninės formos ir į darželį pristatyti popierinės formos nebereikia.
Primename, kad esant vaiko sveikatos sutrikimui, labai svarbu, kad gydytojai pažymose nepamirštų nurodyti rekomendacijas: esant alergijai (vengti alergenų), esant bronchinei astmai (pirmos pagalbos priemonės) ir kt. Prašome iš anksto pasirūpinti savo vaiko profilaktiniu sveikatos patikrinimu, nelaukti paskutinių dienų, nes dėl ribotų gydymo įstaigų paslaugų teikimo apimčių, gali būti sudėtinga patekti pas gydytojus.
Mokinio sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo dienos.
Parengė VS specialistė D. Grikšienė
/2021-06-01/
/2021-05-05/
Gegužės 5-oji – Pasaulinė rankų higienos diena
Žmogaus rankos dažniau negu kiti organai liečiasi su mus supančiais daiktais bei aplinka, todėl ant jų patenka įvairių mikroorganizmų. Iki šiol rankų higiena yra viena iš pagrindinių prevencinių priemonių, padedančių apsaugoti save ir visus šalia esančius nuo infekcijų. Dėl nepakankamos rankų higienos galima susirgti bakterinėmis, virusinėmis, grybelinėmis ir kirmėlių sukeliamomis ligomis.
Kada reikia plauti rankas?
Rankas būtina plauti visada, kai jos yra nešvarios, prieš valgį, pasinaudojus tualetu, prieš ir po maisto gaminimo, po darbo su nešvariais indais ar stalo įrankiais, prieš vaiko maitinimą, pakeitus vystyklus, grįžus iš lauko, kiemo, daržo ar sodo, pasinaudojus visuomeniniu transportu, pabuvus viešose vietose, pabendravus su sergančiu žmogumi, po ir prieš žaizdos sutvarkymą, po nosies valymo (kosint ar čiaudint), pažaidus su gyvūnais.
„Plauk rankas – saugok gyvybes“ Lopšelio – darželio visuomenės sveikatos specialistė D. Grikšienė
/2021-03-04/
Šiandien l/d ,,Saulutės” Spinduliukų grupė dalyvavo nuotolinėje pamokėlėje su burnos higieniste Agne Jankauskaite. Užsiėmimo metu vaikams buvo pasakojama, kaip svarbu yra reguliariai valyti dantis, kokios gali būti dantų nepriežiūros pasekmės, skiepijamos sveikos burnos higienos idėjos.
/2021-03-02/
Šiandien, kovojant su koronavirusu, pagrindinė prevencinė priemonė – plauti rankas. Kol esame sveiki, dažniausiai nesusimąstome, kad daugelio ligų išvengtume rankas nusiplovę laiku ir tinkamai. Lopšelyje – darželyje didelis dėmesys skiriamas rankų higienai, kur vaikams akcentuojama, kad ypatingai svarbu kuo dažniau ir kruopščiau plauti rankas su muilu, laikytis rankų plovimo taisyklių. Mes stengiamės pasiekti, kad tai taptų nuolatiniu įpročiu, kad vaikams rankų plovimas nebūtų skubotas ir nuobodus?
Plaukime, plaukime ir dar kartą – plaukime rankas!
VSS D. Grikšienė
/2020-12-10/
Būk matomas – būsi saugus
Vis labiau trumpėjančios dienos primena, kad jau atėjo tamsusis metų periodas, kai vairuotojams vis sunkiau pastebėti kitus eismo dalyvius. Einant be atšvaito neapšviestu keliu, rizika patekti į nelaimingą atsitikimą išauga iki aštuonių kartų, palyginti su šviesą atspindintį atšvaitą prisisegusiu pėsčiuoju. ATŠVAITAS – tai efektyvi asmens vizualioji saugumo priemonė, kuri padeda. Norint pasiekti efektyvesnių prevencijos rezultatų ir laiku užkirsti kelią pavojams, reikia pradėti ją vykdyti kuo anksčiau, todėl kiekvienais metais mes vedame pamokėles, kurių metu vaikams primename: kas yra atšvaitas, kokią naudą teikia atšvaitas, kada jį reikia dėvėti, kaip teisingai atšvaitus pritvirtinti ir nešioti.
Užsiėmimo pabaigoje vaikai jau žinojo, kad atšvaito segėjimas tamsiu metų laiku yra būtinas ir gali išsaugoti gyvybę. Po prevencinės pamokos visi vaikai buvo apdovanoti šviesą atspindinčiais atšvaitais.
VSS D. Grikšienė
/2020-12-02/
Sveikas – nesveikas maistas.
Ikimokykliniame amžiuje vaikai sparčiai auga. Būtent todėl kasdien jiems reikia gauti daug ir įvairių maisto medžiagų. Žinoma, augant vaikui, didėja jo noras būti savarankiškam ir pačiam priimti sprendimus, pavyzdžiui, pasirenkant maistą. Gaila, bet nesveikas maistas toks skanus, kad kartais jo atsisakyti nelengva.
Norint, kad mityba būtų sveika, pamokėlių metu stengiamės vaikus supažindinti ir plėsti jų žinias apie produktus, kuriuos sveika valgyti kasdien ir kuriuos valgyti yra nesveika.
/2020-11-26/
Sveiki dantys – graži šypsena
Burnos higiena yra labai svarbi – ir išdygus pirmajam dantukui, ir senatvėje. Todėl svarbu nuo mažens mokyti vaikus burnos higienos įgūdžių ir įpročių.
Šią savaitę priešmokyklinio ugdymo grupėse pravedžiau paskaitėles apie dantukų priežiūrą. Paskaitėlės – praktinio užsiėmimo metu paskaičiau pasakėlę apie dantukų miestelį, kalbėjomės su aikučiais, kaip rūpintis dantukais, kas juos saugo, stiprina, o kas kenkia. Supažindinau juos su dantukų problemomis. Papasakojau, kada ir kaip juos valyti, kokią dantų pastą ir kokį dantų šepetėlį naudoti. Naudodama dantų muliažą, pamokiau, kaip taisyklingai valyti dantukus. Užsiėmimo pabaigoje savo žinias vaikai įtvirtino atlikdami testą ,,Mano dantukų priežiūra“.
Vaikai suprato: jei prižiūrės dantukus kasdien, galės džiaugtis gražia šypsena.
Visuomenės sveikatos specialistė Daiva Grikšienė
/2020-11-09/
Rekomendacijos, kaip atpažinti simptomus
* * * * * * * * * * * * * * * * *
Šiandien vaikų darželyje sveikatos priežiūrą vykdo visuomenės sveikatos priežiūros specialistas. Tai nebe „seselė“ baltu chalatu, kuri dirbdavo kabinete ir suteikdavo pirmąją pagalbą. Vaikų sveikatos priežiūros specialisto veikla yra daug platesnė–saugoti ir stiprinti vaikų sveikatą aktyviai bendradarbiaujant su tėvais.
Šio specialisto veikla yra daug platesnė – saugoti ir stiprinti vaikų sveikatą, aktyviai bendradarbiaujant su jų tėvais. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistas – pirmas žmogus darželyje, į kurį galite kreiptis dėl patarimo ar informacijos, kaip išsaugoti ir stiprinti Jūsų vaiko sveikatą. Jis – tarsi tarpininkas sveikatos klausimais tarp Jūsų ir įstaigos administracijos, taip pat jis gali patarti, kur ieškoti pagalbos rimtesniais atvejais.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistas:
• su kiekvieno ikimokyklinuko ar pradinuko tėvais aptaria vaiko sveikatos stiprinimo ir saugos poreikius;
• pasakoja apie sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo būdus, konsultuoja vaikus, tėvus ir pedagogus;
• analizuoja ir vertina sveikatai įtaką darančius veiksnius ir teikia pasiūlymus, kaip kurti sveikatą stiprinančią aplinką;
• rūpinasi vaikų sveikatos žiniomis, teisingų įgūdžių ugdymu;
• tikrina vaikų asmens higieną;
• konsultuoja maitinimo paslaugas teikiančių įmonių darbuotojus sveikos mitybos ir maisto saugos klausimais;
• teikia ir koordinuoja pirmosios pagalbos teikimą;
• renka, kaupia, analizuoja duomenis apie vaikų sveikatos būklę, pataria, kaip laikytis gydytojų rekomendacijų ugdymo įstaigoje;
• inicijuoja ir organizuoja įvairius sveikatos renginius;
• planuoja užkrečiamųjų ligų ir jų plitimo profi laktikos priemones.
Tai svarbu:
• Visi visuomenės sveikatos priežiūros specialisto teikiami asmeniniai patarimai, pokalbiai su tėvais apie vaikų sveikatą yra konfi dencialūs!
• Priimant svarbius sprendimus įstaigoje jis gina visų vaikų teisę į sveikatą stiprinančią aplinką
• Turite klausimų apie savo vaiko sveikatą?
Drąsiai klauskite visuomenės sveikatos priežiūros specialisto!
Lopšelio- darželio visuomenės sveikatos specialistas – DAIVA GRIKŠIENĖ (nedarbingumas iki 2020m. gruodžio 1d.)
SAVAITĖS DIENA | DARBO LAIKAS | PIETŲ PERTRAUKA |
Pirmadienis | – | – |
Antradienis | 8.00-15.00 | 12.00-12.30 |
Trečiadienis | 08.00-15.00 | 12.00-12.30 |
Ketvirtiadienis | 08.00-15.00 | 12.00-12.30 |
Penktadienis | 8.00-12.00- | – |
NAUDINGOS NUORODOS
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras: www.smlpc.lt
Jaunimo sveikatos tinklas – www.sveikatostinklas.lt
Sveikatos pasaugos ministerija – www.sam.lt
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras – www.ulac.lt
Valstybinis psichikos svenatos centras – www.vpsc.lt